...

Dokumenty do rozliczenia podatku w Holandii

 

 

Zaświadczenie o dochodach w 2023
Zaświadczenie o dochodach w 2022
Zaświadczenie o dochodach w 2021
Zaświadczenie o dochodach w 2020

Zaświadczenie o dochodach w 2019

Zaświadczenie o dochodach w 2018

Pamiętaj, że na każdy rok podatkowy obowiązuje inny wzór dokumentu. Różni się kodem kreskowym i oznaczeniem. Przejdź do sekcji WIDEO aby dowiedzieć się więcej na temat zaświadczeń.

WNIOSEK O REJESTRACJĘ KONTA BANKOWEGO

Rozliczając się pierwszy raz pamiętaj o rejestracji swojego konta. Również jeśli chcesz zmienić dotychczasowe konto to musisz wysłać specjalny wniosek. Znajdziesz tutaj pusty druk jak i instrukcję wypełnienia. POBIERZ WNIOSEK

Do wniosku koniecznie załącz:
- kopię dowodu osobistego
- zaświadczenie/ wydruk z bankowości elektronicznej potwierdzającego własność konta- na wydruku musi widnieć Twoje imię i nazwisko jak również numer konta. Pamiętaj, że urząd zarejestruje tylko konto, którego jesteś właścicielem. Nie ma możliwości rejestracji kont osób trzecich.

ZMIANA ADRESU DO KORESPONDENCJI W HOLANDII

Zadbaj o aktualny adres do korespondencji w Belastigndienst. Jeśli zmieniłeś adres lub niebieskie koperty z urzędu do Ciebie nie dochodzą to niezwłocznie wyślij wniosek ze zmianą adresu. Pobierz wniosek tutaj i wyślij pocztą - nie zapomnij podpisać. Adres do wysyłki to:

Belastingdienst/kantoor Buitenland/klantregistratie
Postbus 2892
6401 DJ Heerlen
The Netherlands

Dobrze byłoby, gdybyś załączył też kopię dowodu osobistego do wniosku, choć nie jest to obligatoryjne.

WZÓR PEŁNOMOCNICTWA - SBA SERVICE BERICHT AANSLAG

Jeśli rozliczasz się przez naszą aplikację to po kilku dniach od wysłania zeznania otrzymasz pisma z Belastigndienst w sprawie zgody na pobranie danych w formie elektronicznej. Dokładnie chodzi o usługę Servicebericht Aanslag - czyli opcje pobrania decyzji w formie online. Pismo jest informacyjne i nie musisz podejmować żadnej akcji.

Dzięki tej usłudze będziemy mogli szybciej pobrać decyzję Aanslag w formie online. Na pełnomocnictwie znajdziesz nasze dane jako podmiotu uprawnionego do pobrania danych. Wnioskujemy tylko o lata, które rozliczasz w naszej aplikacji na podstawie udzielonej nam zgody w licencji i zgodnie z regulaminem serwisu Belastgingaangifte.pl

ZOBACZ WZÓR

WZÓR DECYZJI PODATKOWEJ AANSLAG

Dostałeś decyzję podatkową Aanslag i nie wiesz jak odczytać informacje w języku niderlandzkim? Zobacz pełne wyjaśnienie w języku polskim, w którym znajdziesz informacje o przysługującym zwrocie podatku jak również uznanych ulgach podatkowych.

 

WZÓR DECYZJI PODATKOWEJ -> ZOBACZ WYJAŚNIENIE

Array
Jak rozliczyć

Chcesz złożyć zeznanie podatkowe i zastanawiasz się jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

Pozwól, że opowiemy Ci o najważniejszych załącznikach do niderlandzkiego zeznania podatkowego.

Pierwszy i najważniejszym dokumentem do rozliczenia podatku z Holandii jest roczne zestawienie dochodów wystawiane przez Twojego pracodawcę, czyli tzw. Jaaropgave. To właśnie na tym dokumencie widnieje:

  • kwota twojego dochodu,
  • kwota zaliczki podatkowej,
  • okresu zatrudnienia.

Pamiętaj, że jeżeli w minionym roku podatkowym pracowałeś u kilku pracodawców  w Holandii to takie zestawienie powinieneś otrzymać od każdego z nich

Ale co jeżeli nie masz Jaaropgave?

W takiej sytuacji możesz skorzystać z odcinków płacowych tzn. Salaris. Z reguły na ostatnim z nich widnieje podsumowanie dochodu oraz kwoty zaliczki podatkowej.

Zaświadczenie o dochodach poza Holandią

Kolejnym dokumentem do rozliczenia podatku z Holandii jest zaświadczenie o dochodach poza Holandią. Dokument ten obowiązuje Cię, jeżeli spełniasz dwa warunki:

  • spełniasz wymóg tzn. 90%, czyli co najmniej 90% Twojego dochodu osiągnąłeś w Holandii
  • nie byłeś przez cały rok zameldowany na terenie tego Państwa.

Jeżeli zatem przez cały rok byłeś zameldowany w Holandii i składasz zeznanie na druku P, wówczas ten dokument nie jest Ci potrzebny. Pamiętaj, że zaświadczenie o dochodach musi być ostemplowane przez polski urząd. W każdym roku obowiązuje inny wzór.

Jeżeli chcesz zarejestrować numer konta bankowego, na który chcesz otrzymać zwrot z podatku z Holandii wówczas musisz przedłożyć dwa dokumenty:

  • kopię dowodu osobistego,
  • zaświadczenie bądź wydruk z bankowości elektronicznej, gdzie obok Twojego imienia i nazwiska znajdzie się numer konta bankowego.

Załączniki te są niezbędne w procesie rejestracji numeru konta bankowego. Wniosek taki wysyłamy papierowo do urzędu w Holandii.

Jeżeli korzystasz z oprogramowania udostępnianego za darmo przez Belastingdienst musisz posiadać specjalne kody oraz hasło dostępu elektronicznego. Hasło takie możesz zamienić online na stronie urzędu podatkowego. Jeżeli rozliczasz się z partnerem musisz dostarczyć także jego zaświadczenie o dochodach uzyskanych poza Holandią. Partner podobnie jak Ty musi spełniać warunek 90%. Musi również posiadać numer SOFI. Jeżeli jeszcze takiego numeru nie posiada wówczas niezbędna będzie jego rejestracja.

W tym celu potrzebujesz cztery dokumenty:

  • kopię dowodu osobistego,
  • zaświadczenia o dochodach partnera,
  • zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu,
  • unijny druk aktu małżeńskiego.

Co jeżeli masz dziecko?

Możesz uzyskać dodatkową ulgę z tego tytułu, jeżeli przedłożysz następujące dokumenty:

  • unijny akt urodzenia dziecka
  • zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z dzieckiem.

Jeżeli chcesz składać wniosek o dofinansowanie Twojego ubezpieczenia musisz złożyć kopię polisy ubezpieczeniowej oraz odcinków płacowych od Twojego pracodawcy.

Wszystkie dokumenty dotyczą sytuacji najczęstszych i najbardziej standardowych – dlatego tez nie omówiliśmy rozliczania się z:

  • alimentami,
  • zagraniczną dewidendą,
  • zagranicza hipoteką.

Pamiętaj również, że większość dokumentów musi być przysięgle przetłumaczonych na język niderlandzki.