...

Jak rozliczyć jaaropgaaf w Polsce?

autor: Maciej Wawrzyniak4 sierpnia 2020
Jak rozliczyć jaaropgaaf w polsce

Dlaczego Holandia jest państwem tak często wybieranym przez Polaków na miejsce do pracy, a czasem także i do życia? Z pewnością wpływ na to ma duży wybór zawodów, w których Holendrzy poszukują pracowników — począwszy od pracy w gospodarstwach rolnych i ogrodniczych, poprzez opiekę nad dziećmi i osobami dorosłymi, aż po stanowiska pracy wymagające większych kwalifikacji i uprawnień, jak na przykład kierowcy, operatorzy różnego rodzaju urządzeń elektrycznych czy specjaliści budowlani. Wielu Polaków decyduje się na poszukiwania pracy w Holandii również ze względu na stosunkowo niewielką odległość tych dwóch państw od siebie — około tysiąc kilometrów to niecałe dziesięć godzin jazdy samochodem. Te dwa czynniki są najczęstszymi powodami, dla których Polacy decydują się podjąć pracę w Holandii.

Array
Jak rozliczyć

Byłeś zatrudniony do pracy w Holandii w ciągu minionych pięciu lat? Nie występowałeś jeszcze do holenderskiego urzędu podatkowego o zwrot podatku? Nie wiesz, jak samemu rozliczyć Jaaropgaaf z Holandii w Polsce? Przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje, odnoszące się do tego, jak szybko, bezpiecznie i bez zbędnych formalności obliczyć PIT z Holandii.

Zwrot podatku z Holandii — komu przysługuje

Na zwrot podatku z Holandii mogą liczyć osoby legalnie pracujące w tym państwie w ciągu pięciu ostatnich lat, a które do tej pory nie wystąpiły jeszcze o taki zwrot.

Pamiętaj, że holenderski podatek możesz rozliczać do pięciu lat wstecz – dla przykładu: w 2024 roku wciąż masz prawo ubiegać się o nadpłatę z 2019 roku. Warto skorzystać z tej możliwości, zwłaszcza gdy osiągałeś w swojej pracy wysokie zarobki. Od tych zarobków Twój pracodawca odprowadzał bowiem zaliczki na podatek dochodowy. Rozliczając Jaaropgaaf w holenderskim urzędzie skarbowym, możesz otrzymać zwrot nadpłaconych zaliczek.

Łatwo policzyć, że jeśli pracowałeś w Holandii przez ostatnich pięć lat, a nadwyżki się sumują, możesz otrzymać naprawdę sporą kwotę zwrotu — od kilku do nawet kilkunastu tysięcy euro

Jak czytać PIT z Holandii — dokument Jaaropgaaf

Jednym z najważniejszych dokumentów, jaki pozwala otrzymać zwrot podatku z Holandii, jest Jaaropgaaf. Co to za dokument? Można go porównać do polskiego PIT–11. Jaaropgaaf jest rocznym rozliczeniem Twoich zarobków. Pismo przygotowywane jest przez pracodawcę i wręczane pracownikowi po zakończeniu danego roku podatkowego. W polskim dokumencie PIT–11 umieszczonych jest wiele ważnych informacji, takich jak na przykład:

  • wysokość przychodu,
  • koszty uzyskania przychodu,
  • pobrane składki na ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne,
  • zaliczki na podatek dochodowy.

Holenderski PIT zawiera te same informacje. Są one niezbędne do dokładnego wyliczenia wysokości zwrotu podatku z zagranicy.

Jak uzyskać Jaaropgaaf

Dokument Jaaropgaaf powinieneś otrzymać od swojego holenderskiego pracodawcy po zakończeniu danego roku podatkowego. Pamiętaj, że w Holandii trwa on od 1 stycznia do 31 grudnia (podobnie jak rok kalendarzowy). Jeżeli nie otrzymałeś Jaaropgaafu od swojego pracodawcy, ale jesteś w posiadaniu innych dokumentów potwierdzających Twoje składki i zarobki — na przykład Salarisy, czyli holenderskie odcinki wypłaty wręczane Ci za każdym razem przy wypłacaniu wynagrodzenia — one również mogą posłużyć do obliczenia należnej Ci kwoty zwrotu podatku z Holandii.

W przypadku braku jakichkolwiek dokumentów skontaktuj się z nami. Możesz liczyć na naszą pomoc przy szybkim i skutecznym otrzymaniu potrzebnych dokumentów od Twojego pracodawcy lub holenderskiego urzędu skarbowego Belastingdienst.

Jak rozliczyć podatek holenderski w Polsce, aby otrzymać wysoki zwrot

Wysokość możliwego zwrotu zależna jest od wysokości uzyskiwanych zarobków. Im zarobki są wyższe, tym wyższa jest podstawa opodatkowania w Holandii. To oznacza, że zaliczki na podatek dochodowy były pobierane w wysokich kwotach. Zwrot podatku przysługuje Ci jednak nie od całej kwoty wpłaconego podatku, ale jego nadwyżki.

Przykładowo — jeżeli roczny podatek dochodowy za legalną pracę w Holandii wyniósł 2 000 euro, a Ty jako pracownik z Polski nie skorzystałeś z przysługujących Ci ulg, może to zrobić właśnie teraz. Taki krok pozwoli pomniejszyć podatek o ulgi z tytułu rodzinnego lub rozłąkowego nawet o kilkaset euro. I właśnie ta kwota może być Twoim zwrotem podatku z Holandii, o który warto powalczyć.

Jak samemu rozliczyć Jaaropgaaf — krok po kroku

  1. Skompletuj wszystkie wymagane dokumenty dotyczące Twojego zatrudnienia w Holandii. Jest to przede wszystkim wymieniany już Jaaropgaaf, ale także pozostałe druki, jak na przykład nadania numerów podatkowych SOFI lub BSN.
  2. Skontaktuj się z nami i dokładnie przedstaw swoją sprawę. Nasi pracownicy dokonają wstępnych wyliczeń szacowanej wysokości zwrotu podatku, jaki mógłbyś otrzymać, uwzględniając potencjalne ulgi, które mogą Ci przysługiwać. Ostateczne potwierdzenie wysokości rozliczenia podatku z Holandii w Polsce nastąpi dopiero wtedy, gdy dokładnie zapoznamy się ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami.
  3. Jeżeli zaakceptujesz współpracę z nami, będziemy mogli reprezentować Cię przed holenderskim urzędem skarbowym. W Twoim imieniu wypełnimy wniosek o rozliczenie Jaaropgaaf i złożymy go w odpowiednim urzędzie podatkowym.
  4. Zastanawiasz się, jak długo będziesz musiał czekać na zwrot podatku z Holandii? Urzędy podatkowe w tym kraju mają od sześciu miesięcy do nawet trzech lat, aby rozliczyć Jaaropgaaf. W większości przypadków udaje się to jednak wykonać znacznie szybciej, bo już w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Po tym czasie pieniądze pojawią się na Twoim rachunku prowadzonym przez dowolny polski bank.

Rozliczanie holenderskiej karty podatkowej Jaaropgaaf a poprawność danych

Chcąc rozliczyć Jarograf, należy zadbać o to, by dane pokrywały się z rzeczywistością. Dotyczy to kwot zawartych w karcie podatkowej, które powinny być takie same, jak te, które widnieją w otrzymanym od pracodawcy w tym czasie odcinkiem wypłaty, czyli wspomnianym wcześniej salarisem. Tyczy się to również kwot dodatku wakacyjnego i urlopowego. Jeżeli informacje są niezgodne, należy czym prędzej skontaktować się z pracodawcą. W razie problemów warto zwrócić się o pomoc do holenderskiego urzędu skarbowego.

Brak Jarograf a rozliczenie z Belastingdienst

Warto mieć na uwadze, że w pewnych okolicznościach można nie otrzymać Jaaropgaaf. Za wydanie karty podatkowej odpowiedziany jest pracodawca (lub pracodawcy w przypadku podjęcia zarobku w kilku miejscach w ciągu roku). Zdarzyć się może jednak, że np. przedsiębiorstwo zbankrutuje. W takich wypadkach Belastingdienst może wystawić podatnikowi dwa rodzaje dokumentów: IB60 lub druk FLG. O tym jednak należy pamiętać:

  • druk IB60 posiada jedynie informacje o przychodzie brutto, przez co nie może posłużyć jako podstawa do rozliczania swojego zobowiązania podatkowego,
  • druk FLG z kolei posłuży do rozliczenia podatku; otrzymać go można jedynie w siedzibie właściwego urzędu skarbowego w Holandii.

Ile kosztuje rozliczenie PIT z Holandii?

Średni koszt zapłaty za rozliczenie podatku z Holandii w Polsce za pośrednictwem biura podatkowego wynosi około 150–200 złotych. Z początku może się to wydawać dużą kwotą, jednak jeśli weźmiesz pod uwagę to, ile zwrotu możesz otrzymać, z pewnością rozliczenie z biurem podatkowym wyjdzie na Twoją korzyść.

Jeżeli zdecydujesz się rozliczać podatek z Holandii z tym samym biurem rachunkowym w kolejnych latach, to możesz być pewien, że kwota za całą usługę nie powinna wzrosnąć. Co więcej — często może być nawet niższa. Jest to pewnego rodzaju ukłon w stronę klientów i chęć podziękowania im za lojalność.

Rozliczanie Jaaropgaafu w Polsce z biurem podatkowym na pewno będzie dla Ciebie sporym ułatwieniem, jeżeli do tej pory nie miałeś do czynienia z holenderskimi dokumentami niezbędnymi do zwrotu podatku. Ten sposób pozwoli Ci także uniknąć popełnienia wielu błędów, które mogłyby się przydarzyć w czasie samodzielnego wypełniania deklaracji, lub dołączania do niej zbędnych załączników.

Zwrot podatku z Holandii — możesz otrzymać wyższą kwotę

Wiesz już, ile kosztuje rozliczenie holenderskiego PIT-u. Warto, abyś teraz dowiedział się o tym, że możesz zwiększyć kwotę zwracanego podatku. Jak to zrobić?

Wyższą kwotę zwrotu podatku z Holandii otrzymasz wówczas, gdy zdecydujesz się na skorzystanie z dodatkowych ulg podatkowych — a trzeba przyznać, że osobom pracującym w Holandii przysługuje ich naprawdę wiele.

Jedną z takich ulg jest, chociażby rozłąkowe, czyli rozliczanie podatku z partnerem fiskalnym. Zdecydowanie warto rozliczyć się w ten sposób — jest to korzystniejsze ze względu na wyższą kwotę zwrotu, jaką można otrzymać, rozliczając się z drugą osobą. Partnerzy fiskalni korzystają z rozłąkowego najczęściej wtedy, gdy dochody jednej osoby są niskie lub dana osoba nie ma ich wcale.

Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce — złóż wniosek bezpiecznie

W czasach pandemii koronawirusa szczególnie niebezpieczne wydaje się opuszczanie bezpiecznego miejsca zamieszkania i wizyty w różnych urzędach w celu składania dokumentów niezbędnych do rozliczenia podatku z Holandii. I właśnie tu z pomocą przychodzimy my — nasza firma w pełni rozumie obecną sytuację.

Oferujemy usługi za pośrednictwem Internetu. Możemy współpracować zdalnie w zakresie odzyskania należnego Ci podatku z Holandii. Przekonaj się, że to rozwiązanie jest bardzo wygodne i w pełni bezpieczne. Dodatkowo pozwoli Ci zaoszczędzić cenny czas, który normalnie przeznaczyłbyś na wizyty w urzędach.

Nie zastanawiaj się dłużej, jak rozliczyć podatek z Holandii w Polsce. Skontaktuj się z nami drogą mailową — żadnej wiadomości nie porozstawiamy bez odpowiedzi.